Vázy na květiny

Při výběru dekorativní vázy do Vašeho interiéru je důležité zvážit nejen její využití a funkci, ale také její zamýšlené umístění a celkové zasazení do interiéru. Potřebujete spíše praktickou vázu s univerzálním využitím nebo naopak specifickou vázu, která bude využita nejen pro květiny, ale také jako doplněk interiéru?

Volit spíše univerzální vázu nebo designově specifickou vázu?

Rychlá odpověď:

Volba vázy závisí na jejím zamýšleném využití. V případě, že vázu chcete využívat pouze příležitostně pro květinová aranžmá zpravidla z čerstvých květů, je výhodnější volit spíše univerzální barvy a tvary. Pokud má váza sloužit jako designový doplněk interiéru, je lepší vybírat ze specifických barev a tvarů v závislosti na konkrétním interiéru.

Podrobnější vysvětlení:

Pokud plánujete vázu využívat spíše univerzálně, tzn. jako nádobu pro umístění jakékoliv kytice či květinového aranžmá, vybírejte z neutrálních barev a klasických tvarů. Pro tento účel jsou nejvhodnější vázy z čirého skla, jejichž nabídka je více než pestrá. Naopak výběru vázy, která bude tvořit doplněk interiéru, je nutné věnovat značnou pozornost, protože takováto váza by měla působit jako nedílná součást interiéru a interiér vhodně dokreslovat a doplňovat. Nevylučuje se ovšem ani využití jednoho typu vázy jak jako interiérového doplňku, tak jako univerzální nádoby na květiny.

Vybrat vázu z čirého nebo barveného skla?

Rychlá odpověď:

Vázy z čirého skla jsou moderní, nadčasové a jsou vhodné pro výrazná květinová aranžmá. Jejich využití je velice univerzální. Naopak barevná váza je vhodná pro květinové aranžmá specifické barvy či kombinace barev, nicméně lze ji využít jako vhodný interiérový doplněk.

Podrobnější vysvětlení:

Vázy z čirého skla jsou k dispozici v nejrůznějších velikostech, tvarech i stylech. Jejich hlavní předností je kromě již zmíněné univerzálnosti také fakt, že umožní každému aranžmá maximálně vyniknout. Skleněné vázy odrážejí světlo a zvýrazňují barvy aranžmá. Naopak nevýhodu představuje nutnost častěji měnit vodu a tyto vázy udržovat v dokonalé čistotě. Zároveň je nutné udržovat v dokonalé čistotě spodní část aranžmá (nejčastěji stonky rostlin). Naopak pro nenápadná květinová aranžmá nebo pro kytice specifických barev je vhodné využít vázy v barvě tohoto aranžmá. V případě, že se přikláníte ke koupi barevné vázy, měli byste vždy zvážit barevnou škálu aranžmá, pro které bude využívána. Barevné vázy jsou k dispozici jak v jemných pastelových barvách, tak v jasných zářivých barvách, případně v kombinaci více barev.

Jaká je vhodná velikost vázy?

Rychlá odpověď:

Velikost vázy je vždy přímo úměrná velikosti květinového aranžmá, pro které bude použita, a to dle pravidla zlatého řezu. Pro potřeby aranžování květin je doporučován poměr 3:5. Pro tento poměr se zohledňuje zejména výška aranžmá.

Podrobnější vysvětlení:

Výšku vázy nejčastěji volíme v poměru 3:5 v konceptu celého květinového aranžmá. Neobvyklé aranžmá lze ale vytvořit použitím vázy o výšce v opačném poměru, tj. v poměru 5:3. Uvedený poměr ovšem neplatí pouze pro výšku, ale je aplikovatelný i na šířku, tzn. kytice by měla být nejen vyšší, ale také širší než váza samotná. V případě použití vázy jako interiérového doplňku by váza měla být volena vždy v takové velikosti, aby v prostor vhodně vyplňovala. Příliš malé vázy se mohou ve velkém prostoru ztrácet, naopak příliš velké vázy také budou v malém prostoru působit nekompaktně.

 Jaký tvar vázy vybrat?

Rychlá odpověď:

Tvar vázy volíme obvykle dle tvaru květinového aranžmá. Pro vysoké úzké kytice jsou vhodnější spíše vysoké vázy. Naopak pro nízká a široká aranžmá je vhodnější volit vázy širších tvarů.

Podrobnější vysvětlení:

Kromě klasických tvarů můžete vybírat z řady netradičních a neobvyklých tvarů vázy, které mnohdy mohou mít i určitou symboliku. V případě designových váz vyniká např. výrobce ASA SELECTOIN s nabídkou tvarově velice zajímavých váz řadu Lulu, Pure nebo Carve.

Jaký materiál je nejvhodnější?

Rychlá odpověď:

Nejčastěji používaným materiálem pro interiérové vázy je sklo. Ať už čiré či barevné sklo umožňuje květinovým aranžmá vyniknout. V případě, že si nejste jistí výběrem vhodného materiálu, volba vázy ze skla je vždy tou nejlepší volbou.

Podrobnější vysvětlení:

Sklo je tím nejuniverzálnějším materiálem zejména proto, že dobře odráží světlo a zvýrazňuje tak květinové aranžmá. Sklo je také velice praktické pro údržbu. Méně tradiční materiály pak představuje např. keramika, nerez, pryskyřice a mnoho dalších.

 

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše