Vonné vosky

Vonné vosky jsou jednou z variant, jak příjemně provonět Váš domov, kancelář či jiný vnitřní prostor, navodit příjemnou atmosféru, ulevit od stresu, povzbudit nebo naopak uklidnit mysl. Vonné vosky se prodávají v nejrůznějších tvarech a oproti vonným svíčkám nemají knot. K jejich použití je nutné mít aromalampu, v jejíž misce se rozehřívají. Při zahřátí se vonný vosk neodpařuje, odpařují se pouze obsažené vonné silice.

Jak vybrat správný vonný vosk?

Na trhu je k široká škála vosků nejrůznějších značek a různorodé kvality. Při nákupu vonného vosku je vždy vhodné volit kvalitnější značky, např. Yankee Candle, tradiční americký výrobce vonných svíček, vosků a dalších interiérových vůní, nebo Scented Cubes, což je značka vonných vosků estonského výrobce Reval Candle. U kvalitnějších vosků máte jistotu, že vydrží „vonět“ výrazně déle a jejich vůně bude intenzivnější a čistší.

Volba konkrétní vůně je vždy záležitostí vkusu, ale také místa, které chceme provonět, a konkrétní situace. Na trhu jsou k dostání vůně květinové, ovocné, bylinkové i v podobě známých aromatických pokrmů. Vybírat můžete i dle konkrétního ročního období nebo příležitosti.

Zatímco vůně jablek podporuje energii, levandule nebo cedrové dřevo dokáže účinně ulevit od stresu a zklidnit mysl. Vůně citrónu má celkově relaxační vliv na tělo a harmonizuje nervový systém. Eukalyptus vyčistí vzduch, pomáhá proti bolesti hlavy a uvolňuje dýchací cesty. Bergamot přináší jistotu, podněcuje tvořivost a revitalizuje. Jasmín zbavuje depresí a povzbuzuje sebedůvěru atd. Pro náročnější milovníky vůní jsou k dispozici tematické směsi např. nejrůznější vánoční vůně, vůně jablečného koláče, medového nektaru a cukrové třtiny, marshmallow a vanilky, latté či slaného karamelu.

Velkou výhodou vonných vosků je možnost jednotlivé vůně libovolně kombinovat a vytvořit si tak vlastní osobitou vůni. Pro míchání jednotlivých vůní jsou oblíbené zejména citrusové vůně, kombinace citrusů s jehličnany či květinové vůně.

Vonné vosky lze zakoupit v různých velikostech i tvarech. Nejčastěji se jedná o různě tvarovaná kolečka, kuličky či kostky. Balení může obsahovat 1 dávku vonného vosku slitou do 1 kusu, nebo také balení vonných vosků obsahující více kusů – kostek/kuliček vonného vosku. I když jednolité tvary vonných vosků lze dle libosti nalámat, využití již naporcovaných vosků je pohodlnější. V případě, že využíváte vonné vosky často a intenzivně, vždy se vyplatí zakoupit větší balení či set tematicky kombinovaných vosků.

Jak se vonné vosky používají?

Vonné vosky jsou určeny pro využití v aromalampě. Pro vonné vosky jsou vhodné vyšší aromalampy, ve kterých se vonný vosk nebude přehřívat. Do nádobky aromalampy se umístí vonný vosk, který se při zapálení čajové svíčky teplem rozpustí a následně dochází k uvolňování vonných silicí. V okamžiku, kdy je prostor provoněný, je možné aromalampu zhasnout a vosk nechat ztuhnout pro opakované použití. Vonný vosk v závislosti na kvalitě, množství a velikosti prostoru obvykle vydrží uvolňovat vonné silice po dobu 8 – 24 hodin. Po několika hodinách hoření jsou veškeré vonné silice odpařené a vonný vosk je nutné vyměnit za nový. Vonný vosk se snadno odstraňuje z aromalampy buď ve svém tekutém stavu, nebo po ztuhnutí a krátkém zmrazení.